Spolek Architectura realizuje projekt s názvem „Návrh prvku s aktivní herní funkcí“ financovaný Evropskou unií- Next Generation EU; iniciativa Kreativní vouchery – Design credits reg. č. 0465000250 zaměřený na zpracování návrhu modulárního funkčního prvku, který bude přispívat k rozvoji kreativity, prostorové představivosti i motoriky.
Kurátoři/ Dan Merta, Klára Pučerová, Lukáš Ehl Vystavující autoři / Ármann Agnarsson, Vojtěch Beneš, Fridrik Bjarnason, Vít Branda, Alžběta P. Brůhová, Pernille Bustrup, Matěj Coufal, Pernille Frank Dige, Jakub Douděra, Kirsten Due Kongsbach, Tomáš Džadoň, Ondřej Fous, Eva Huld Friðriksdóttir, Kateřina Fuxová, Kurt Gebauer, Magnea Þ. Guðmundsdóttir, Gabriel Harangi, Zuzana Hegmonová, Pavel Horák, Monika Immrová, Søren Jensen Ingeniø, Luboš Jíra, Miroslav Jirava, Martin Jurášek, Eva Kmentová, Jakub Kopec, Zbyněk Kříž, Karel Meloun, Mirek Milata, Jiří Mojžíš, Júlia Mota Albuquerque, Helle Nebelong, Gabriela Nováková, Juraj Ondreas, Brynhildur Pálsdóttir, Lukáš Rais, Martin Rajniš, Marek Repáň, Zdeněk Rybár, Pavla Sceranková, Marcela Sedlářová, Adéla Součková, Čestmír Suška, Tereza Šiklová, Štěpán Špoula, Richard Šulc, Mirek Tovaryš, Oleksandra Tsesko, Petr Uhlík, Mikoláš Vavřín, Petr Venclovský, Mojmír Veselka, Tamara Volná, Klára Zahradníčková, Adam Zaňka, Dušan Zahoranský, Olbram Zoubek ////////////// 2021 architekti, Amulet, Antea Group, Ateliér Architráva, Ateliér M1, Atelier Partero, Carve, DDM Ulita, DGI, Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy, Egoé & Pole designu, ellement architects, FIVERAMPS Skateparks, Helen & Hard, Hnit, hřiště.cz, JAJA Architects, Laboratórium architektúry krajiny, Landslag, LOA, LOXIA, Město přátelské k dětem, Molo architekti, Nami nami studio, OK PLAN architects, OMA, Omgeving, Projektil architekti, RAMA Studio, Rusina Frei architekti, SKULL studio, Stibitz & Stibitz, Strašné dítě, Studio Richard Loskot, Třiarchitekti, U/U studio
V poslední třetině minulého století u nás začala vznikat dětská hřiště se zábavními a často i autorskými prvky, na nichž se podíleli také umělci či zahradní architekti (například Zdeněk Němeček, Olbram Zoubek a Eva Kmentová v Praze, Kurt Gebauer v Ostravě, Miroslav Jirava v Krnově, Vladimír Sitta, Tamara Divišková nebo Zdeněk Macháček v Brně, Roman Richtermoc a Oldřich Semrád v Hradci Králové). Bývala osamocená, ale často se stala ikonami a řada z nich se dočkala i nedávné restaurace, byť pod novým statusem uměleckého díla a nikoliv herního prvku. Na konci 90. let nastal boom unifikovaných a ne vždy kreativních, ale především materiálově či esteticky nezajímavých herních prvků. Tato průměrná produkce vyvolala důvod přehodnotit kvalitní produkci z předchozích let a rovněž zejména u rodičů-umělců, architektů a krajinářských architektů silnou potřebu situaci proměnit. Nemalý podíl na tom mají také příklady povedených realizací v zahraničí, často podepsané renomovanými autory a oceněné v rámci architektonických a urbanistických mezinárodních přehlídek věnujících pozornost i revitalizacím veřejných prostranství. Do povědomí českých rodičů, pedagogů i komunálních politiků se také dostává fenomén Adventure playground (dobrodružná hra; koncept nehotového hřiště, které si pod dohledem lektorů naopak děti budují samy), jenž vznikl v Dánsku ve 40. letech a během následujících osmdesáti let představuje v evropském prostředí běžnou praxi. Rovněž vzniká řada vědeckých hřišť, edukačně-sportovní prvky v přírodě, samozřejmě skateparky a prostor pro parkour. Výběr čtyř desítek projektů, kde jsou zastoupeny soudobé české i zahraniční příklady a pro připomenutí i starší a stále oblíbené realizace, sledoval snahu představit co nejrozmanitější pohled na toto téma. Proto tu jsou projekty přinášející povedené řešení revitalizací bývalého těžebního areálu, elektrárny, sídliště, opuštěných parků, hluchého předprostoru před školou, prostoru pod mostem, nábřeží, využití střechy parkovacího domu, prolézačky i celé sportovní, vzdělávací či pohádkové areály v přírodě, urbanistické i výtvarné proměny parku, náměstí nebo běžného sportoviště. Hřiště v našem výběru se stala místem vzniku nového komunitního života, vzniku malého sochařského muzea, prostředí pro zapojení dětí různého věku do sportovního, environmentálního, divadelního nebo výtvarného dění. Setkání s těmito projekty i jejich tvůrci pro nás bylo velkou inspirací a věříme, že jejich příběhy inspirují i návštěvníky a výstava aspoň malým dílem napomůže k pozitivním proměnám prostoru pro hry.
Předpremiéra filmu, 2. 6. 2025, Kino Městská Knihovna v Praze
Dokumentární esej zachycuje události spojené s oslavou 100. výročí úmrtí Franze Kafky během konání projektu Popis jednoho zápasu a mapuje vývoj a dobové proměny interpretací díla s důrazem na výtvarné umění.
ubytování/ takřka v centru, převážně ve dvoulůžkových pokojích v hotelu Mazowiecki, snídaně v ceně doprava/ autobus cena/ 8.999 CZK (platba do 28. 2., více informací přímo v přihlášce) kontakt/ Josef Vomáčka, 603 289 019, vomacka@sendme.cz odjezd/ ve čtvrtek 1. května 6:00 z I. P. Pavlova příjezd/ v neděli 4. května 23:00 na I. P. Pavlova detailní itinerář a informace/ 7 dní před akcí
sraz v 16:30 před hotelem Beránek na Tylově náměstí
procházka potrvá cca 2 a půl hodiny
registrace a poplatek 200 Kč předem na účet – viz přihláška
každý účastník dostane zvukové zařízení
Zcela neotřelý pohled na západní část Královských Vinohrad jako na úžasné nové moderní město, které překvapuje zejména kvalitní prvorepublikovou architekturou i stopami po živém společenském, obchodním a kulturním životě tohoto kdysi třetího největšího českého města, raketovou rychlostí vzrostlého na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Účastníci uslyší zajímavé informace a potěší se řadou staveb, které ještě donedávna možná nevšímavě míjeli.
23/1 – mezinárodní konference, komentovaná prohlídka výstav
13:00–20:00, KASÁRNE/KULTURPARK, budova Alfa
Jaroslav Polaček, primátor města Košice Martin Jerguš, UHA Košice Ondřej Boháč, IPR Praha Jaromír Hainc, IPR Praha Petra Marko, MIB Bratislava Irena Fialová, Paříž, ČVUT v Praze Karel Adamec, KAM Karlovy Vary Libuše Dobrá, Pavel Řihák, MAPPA Ostrava
10. 12. 24 – 26. 1. 25 Kasárne/Kulturpark ÚHA mesta Košice Fakulta umení TUKE
Festival architektury / výstavy a doprovodný program:
Dialogy v čase / Současná architektura v historickém prostředí
Fakulta umění TUKE, 11. 12. 2024 – 12. 1. 2025
Industriální topografie | Kulturní klastry | Česko – Evropa
Kasárne/Kulturpark, 11. 12. 2024 – 26. 1. 2025
Praha / Udržitelná architektura
Kasárne/Kulturpark, 11. 12. 2024 – 26. 1. 2025
Salón dřevostaveb 2024
Magistrát města Košice, 11. 12. 2024 – 26. 1. 2025
Projektem ArchiCzech představujeme Českou republiku a Prahu jako zemi, pro kterou se udržitelná architektura stala již samozřejmostí. Stala se významným nástrojem pro plánování a vytvoření kvalitního urbanismu, veřejných prostorů, dostupného bydlení, zkvalitnění dopravní infrastruktury i péče o historickou stopu industriálního charakteru. Kromě prezentace bychom rádi podpořili vztahy mezi českými a slovenskými experty a jejich diskusi o rozvoji městských sídel v době postindustriální, využití architektury i urbanismu jako prostředku rozvoje společnosti 21. století.
Jsme potěšeni, že Útvar hlavního architekta města Košice, K13 (Košické kulturné centrá) a Fakulta umění TUKE projevily zájem o výměnu odborných názorů a umožnily prezentaci současné české a pražské architektury ve východoslovenské metropoli Košicích.
Mezinárodní projekt ArchiCzech se koná pod záštitou velvyslance České republiky v Bratislavě J. E. pana Rudolfa Jindráka a podpořily ho Ministerstvem kultury ČR, hlavní město Praha, město Košice, Nadace české architektury a společnost Zumtobel Lighting. Navazuje na dlouhodobou strategii pořadatele, spolku ARCHITECTURA, při hledání východisek využití současné architektury jako významného faktoru při zachování kvality exponované městské krajiny nebo veřejného prostoru ve spolupráci s mezinárodními partnery.
Dan Merta, spolek Architectura
Jsem velmi rád, že můžeme díky velkorysé podpoře našich partnerů ArchiCzech u nás v Košicích uspořádat. Festival je jedinečnou příležitostí, jak město Košice, instituci UHA a košickou odbornou veřejnost interaktivně zapojit do mezinárodní debaty o současném městském plánovaní. Navazujeme tak na letitou tradici plodného vztahu obou měst Košic a Prahy v oblasti moderní architektury a urbanismu. Pevně věřím, že výstavy a programová témata doprovodného programu festivalu osloví odbornou i zainteresovanou veřejnost a budou inspirací pro aktuální výzvy na poli soudobé stavební kultury našeho města. Festival ArchiCzech se tak stane i zahajovací událostí UHA60 – Šedesát let činnosti Útvaru hlavního architekta pro město Košice – kulaté výročí, které bude UHA i dalšími aktivitami během budoucího roku 2025 Košičanům připomínat.
Petr Kropp, hlavní architekt města Košice
program
16:00 OTVORENIE VÝSTAVY SALÓN DREVOSTAVIEB 2024 Útvar hlavného architekta mesta Košice, Magistrát mesta Košice, foyer, Tr. SNP 48/A
16:00 UDRŽATEĽNÁ ARCHITEKTÚRA NOW! PREZENTÁCIA CZ + SK ARCH. ATELIÉROV Lukáš Ehl (Ehl & Koumar Architekti) Boris Vološin (Jakub Cigler Architekti) Zdeněk Ent (IPR Praha) Michal Burák (Atrium) Richard Vodička (Egoé)
18:15 SLÁVNOSTNÉ ZAHÁJENIE FESTIVALU ARCHICZECH ZA ÚČASTI PRIMÁTORA KOŠÍC JAROSLAVA POLAČEKA
19.00 DEBATA Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice
17:00 DIALÓGY V ČASE / SÚČASNÁ ARCHITEKTÚRAV HISTORICKOM KONTEXTE prednáška/ Dan Merta (Architectura)
17:45 DEBATA Ján Krcho (FU TUKE) Irakli Eristavi (zerozero) Dan Merta (Architectura) Josef Vomáčka (Architectura)
18:30 OTVORENIE VÝSTAVY Fakulta umení TUKE, Watsonova 4, Košice
Projekt sa koná pod záštitou veľvyslanca Českej republiky na Slovensku J. E. pána Rudolfa Jindráka.